موزه های آستان قدس رضوی در گذر زمان
«کرسی کتابت قرآن کریم» در موزه قرآن و نفایس دایر شد
نمایشگاه عکس گفت‌وگوی ادیان در موزه مرکزی افتتاح شد
 

وقف که می‌کنم، سبک می‌شوم

1394/11/15 پنجشنبه
 
وقف دارای سابقه‌ای دیرینه است که ریشه در اعتقادات و دستورات دینی مردم این مرز و بوم داشته و دارد.
نگاه اجمالی به آثار وقف شده و پیشینه آن، داستان زندگی بزرگ‌مردانی را روایت می‌کند که حاصل عمرشان را وقف کرده اند. باید عاشق باشی و علاقه و ارادتی خاص به ساحت نورانی این بارگاه مقدس داشته باشی، تا بتوانی دست‌رنج زندگی‌ات را وقف کنی.
«عبدالحسین زعفرانی»، واقف 58 ساله‌ای که در این مصاحبه به سراغش رفته ایم، با هر سفرش به مشهد، چیزی را وقف کرده است. او تا کنون بیش از هزار و 500 سکه از دوره های مختلف ساسانی، صفویه، زندیه، قاجاریه و پهلوی به همراه انواع تمبر، اسکناس و ... را به موزه حرم مطهر رضوی اهدا کرده است. خودش می گوید: محال است به مشهد و پابوس امام رضا(ع) بیایم و چیزی را وقف نکنم. در ادامه گفت و گوی ما را با این مجموعه دار سکه های باستانی از نظر خواهید گذراند.
• وقف های شما بسیار است، مهم‌ترین‌شان کدام‌ها هستند؟
- آمارش از دستم خارج شده است. حدود 135 سکه طلا، نقره و برنز مربوط به ولادت‌های مناسبتی از زمان قاجار تا به امروز را که طی 30 سال جمع آوری کرده بودم به موزه آستان قدس اهدا کرده ام.
نشان کشیک طلایی آستان قدس رضوی، متعلق به عهد ناصر الدین شاه قاجار و مربوط به سال 1272 هجری شمسی، سرسکه های مربوط به دوره های قاجار و پهلوی دوم که برای ضرب استفاده می شد، سربرگ های پادشاهان قاجار، تمبر های نفیس و سکه های سرامیکی منحصر به فرد در دنیا، برخی از این وقفیات است.
همچنین ریز ترین سکه موجود در دنیا از جنس نقره را که مربوط به اوایل دوره اسلامی در ایران است، وقف آستان قدس رضوی کرده ام. این سکه به حدی ریز است که باید با زره بین آن را مشاهده کرد.
• آخرین وقفتان مربوط به چه زمانی است؟
- چند روز گذشته، چندین جلد کتاب خطی نفیس به همراه 14 سکه منحصر به فرد که در موزه های آستان قدس رضوی موجود نبوده را اهدا کرده ام. این سکه ها مربوط به سلسه های سامانی، تیموری، صفاری و دنبلیان است.
• قدیمی ترین وقفی که انجام داده اید چه بوده است؟
- قدیمی ترین چیزی که به موزه حرم مطهر رضوی اهدا کرده ام، سکه هایی مربوط به 2 هزار و 500 سال گذشته و قبل از اسلام است.
• چرا وقف؟
- وقف موجب ماندگاری و بهترین راه برای حفظ و گسترش سرمایه است، چه برسد به اینکه فرهنگ وقف با هنر تلفیق شود. زمانی که چیزی را اهدا می کنم خیلی سبک می شوم. هدفم این است که این سکه ها برای استفاده به نسل های آینده منتقل شود. با توجه به اینکه عموم مردم به ویژه پژوهشگران، محققان و دانشجویان دسترسی به این سکه ها ندارند، در صورت وقف به موزه، امکان استفاده آن ها میسر خواهد شد.
• انگیزه‌تان از وقف به حرم مطهر رضوی چه بوده است؟
- از دوران کودکی علاقه و ارادت خاصی به ساحت نورانی حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) داشتم. علاوه بر این، غنی‌ و امن بودن گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی، امکان تحقیق و بررسی برای پژوهشگران و دانشجویان بر روی گنیجنه های موجود و همچنین بازدید عموم مردم باعث شد تا این موزه را برای وقف انتخاب کنم و چه بهتر می شود که در جوار حرم آقا علی بن موسی الرضا(ع) باشد.
• سنت حسنه وقف چه تاثیری در زندگی شخصیتان داشته است؟
- هر بار چیزی را وقف کرده ام متقابل آن چیزی را به دست آورده ام. وقتی مجموعه 135 سکه را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردم، بعد از یک ماه بهتر از آن را به دست آوردم. این گونه نیست که با وقف چیزی را از دست بدهم. به عقیده من، وقف علاوه بر این که خیر و برکت را افزایش می دهد، ثروت را هم زیاد می کند.
• به نظر شما فرهنگ سازی در عرصه وقف، چقدر می تواند در اشاعه این سنت حسنه موثر باشد؟
- بسیاری از دوستان با دیدن وقفیات من، بخشی از اموالشان را اهدا کرده اند که می تواند در اشاعه این سنت حسنه بسیار تاثیرگذار است.
• آستان قدس رضوی تا چه حد در حفظ حقوق موقوفه و عمل نیات واقفان موفق عمل کرده است؟
- حضور آستان قدس رضوی در این عرصه بی نظیر است. تک تک این موقوفات در هر حوزه ای ثبت و به صورت طبقه بندی شده، به خوبی از آن نگهداری می شود.
• قصد دارید مال دیگری را وقف کنید؟
- با توجه به عشق و علاقه ای که به حرم مطهر امام رضا(ع) دارم، در آینده حتما چیزهای دیگری را وقف خواهم کرد. محال است به مشهد بیایم و چیزی را وقف نکنم.

منبع آستان نیوز
-

عبدالحسین زعفرانی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 425
گالری تصاویر