افزایش ساعات بازدید موزه‌‌های آستان قدس رضوی در ایام نوروز 1398
عیدانۀ موزه‌ای به زوار رضوی
گردش در موزه، پس از زیارت امام هشتم علیه‌السلام
 

ابراز شگفتی شرق‌شناسان دانشگاه مونیخ آلمان از موزۀ آستان قدس رضوی

1397/10/15 شنبه
  گروهی از اساتید و دانشجویان دانشگاه مونیخ آلمان در بازديد از موزه‌هاي آستان قدس رضوي، از اشیای این موزه‌ها ابراز شگفتی کردند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، گروهی از اساتید و دانشجویان دانشگاه مونیخ آلمان که برای سفری علمی و مطالعاتی به ایران سفر کرده‌اند، پس از بازدید از کتابخانۀ مرکزی و موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی، این سفر را سودمند ارزیابی کرده و این مجموعه را جالب توجه خواندند.
«وال‌شِر» به عنوان مسئول این گروه و یکی از اساتید دانشگاه مونیخ، ابتدا با این توضیح که ما در قالب گروهی ده نفره از بخش شرق‌شناسی واحد مطالعات خاورمیانه، برای سفری تحقیقاتی به ایران آمده‌ایم، بیان کرد: اعضای گروه، پژوهشگرانی در سه حوزۀ اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و زبان عربی هستند و هدف از این سفر، شناخت بیشتر ایران و ایرانیان، به‌ویژه مشهد است که تجربۀ بسیار مهمی برای همۀ ما محسوب می‌شود.
این بانوی شرق‌شناس افزود: من تاکنون بارها به ایران آمده‌ام و هربار این سفر برایم ارزشمند بوده است. اما برای دیگر اعضای گروه که این اولین سفرآنها به ایران است، بازدید امروز از کتابخانۀ مرکزی و حرم مطهّر امام رضا(ع) به‌ویژه از نظر معماری اسلامی بسیار جالب توجه بود.
وی اضافه کرد: هنوز فرصت نکرده‌ایم از همۀ بخش‌های کتابخانه و موزه‌ها بازدید کنیم اما در این میان، موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی به‌ویژه گنجینۀ سکه و طبقۀ هم‌کف موزه( تاریخ حرم)، بسیار جالب توجه و ارزشمند بود و مورد توجه اعضای گروه قرار گرفت.
وی در پایان با بیان این که در میان اشیاء، بیش از همه کتیبه‌های قدیمی ورودی‌های حرم مطهر بسیار توجه مرا جلب کرد و از دیدن آنها لذت بردم، تصریح کرد: اعضای گروه نیز از دیدن عَلَم‌های بزرگ عاشورایی بسیار شگفت‌زده شدند و تا به حال چنین چیزی را از نزدیک ندیده بودند.
گفتنی است که در گنجینۀ تاریخ حرم رضوی، اشیای ارزشمند بسیاری هم‌چون ضریح‌های طلا و نقره و فولادی، کتیبه‌های طلایی حرم مطهر، درهای چوبی، درهای طلا و نقره، محراب‌های زرین‌فام، پنجرۀ فولاد حرم ‌مطهر، ظروف شستشوی ضریح مطهر، ابریق‌های مورد استفاده در کشیک‌خانه و دفاتر حرم مطهر، انواع زیارت‌نامه‌ها، وسایل روشنایی و دیگر اشیای مرتبط با اماکن متبرکۀ رضوی، در معرض دید عموم قرار گرفته است.
-

ابراز شگفتی شرق‌شناسان دانشگاه مونیخ آلمان از موزۀ آستان قدس رضوی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 9
گالری تصاویر