افزایش ساعات بازدید موزه‌‌های آستان قدس رضوی در ایام نوروز 1398
عیدانۀ موزه‌ای به زوار رضوی
گردش در موزه، پس از زیارت امام هشتم علیه‌السلام
 

معرفی برخی اشیای نفیس با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)

1397/8/15 سه‌شنبه
  قرآن با دستخط منسوب به امام حسن مجتبی علیه‌السلام 
این قرآن که در موزه قرآن و نفایس در حال نمایش است به خط کوفی 7 سطری در 122 برگ نگاشته شده است. ابعاد این قرآن 5/16 × 7/11 س.م.، و وقفی شاه عباس صفوی در 1008 قمری است که وقف‌نامه آن به خط شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی) می‎باشد. آغاز: بما غفرلی ربّی و جعلنی من المکْرمین (یس: 27)، انجام: و إنهم لفی شک منه مریب (فصلت: 45).

تابلوی اولین پیام
این تابلو که اثر استاد محمود فرشچیان است از جنس مقوای بدون اسید، در ابعاد: 5/88 ×3/61 س.م.، به سبك نگارگری، با تكنيك: اکریلیک است. تاریخ خلق اثر سال 1379ش و تاريخ اهدای آن اسفند 1379 می‎باشد. این اثر یادآور آغاز رسالت و پیام‌آوری رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در غار حرا است؛ زمانی که در دل شب، اولین آیات آسمانی بر قلب و لسان پیامبر رحمت نازل و جاری می‌گردد: «إقرأ بسم ربک الذی خلق...). 

تابلوی زیارت‌نامه حضرت رسول (ص) و زیارت وارث
این تابلو با تکنیک کنده‌کاری شده از چوب گلابی با قاب منبت‌کاری و در ابعاد: 79×110 س.م. می باشد. این اثر در تالار آثار استاد محمود فرشچیان در حال نمایش است.

زیارت وارث و زیارت امام رضا علیه‌السلام
این زیارت که در قطع طوماری است، اهدایی استاد محمود فرشچیان می‎باشد. جنس ورق آن کاغذ نخودی آهارمهره، با پشتوانه پارچه و خط آن نیز نسخ خوش است. این اثر در موزه قرآن و نفایس در حال نمایش است.

قالی تصویری (مسجد النبی- رمز هستی)
این قالی که تصویری از مسجدالنبی را نشان می‎دهد از جنس پشم، ابریشم است. نام طراح آن نوروز حفیظی و سید بهاءالدین دامادزاده و نوع طرح قالی تلفیقی (لچک دار و تصویری) و دارای کتیبه می‎باشد. این قالی در اصفهان و در سال 1370 تا 1373 بافته شده است. این قالی در موزه تخصصی فرش در حال نمایش است.

تصویر قبرستان بقیع
بشقاب چینی منقوش، به قطر 31 س.م.، صحنه‎ای از قبرستان بقیع را نشان می‎دهد که زائران و اردادتمندان با دلی اندوه‎ناک و چشمانی اشک‎بار در حول آن ایستاده‎اند. این اثر در موزه هدایای مقام معظم رهبری در حال نمایش است.
 
اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت سازمان در امور موزه‎ها
-

معرفی برخی اشیای نفیس با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 86
گالری تصاویر