دریایی در دل موزه ها
روایتگری آثار موزه از رستاخیز محرم
آثار هنر عاشورایی در موزه های آستان قدس رضوی معرفی شد
 

آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین و قدس معرفی شد

1397/3/17 پنجشنبه
  رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه‌های آستان قدس رضوی، در آستانه روز جهانی قدس، آثار موجود با موضوع «فلسطین» را در موزه‌های آستان قدس رضوی معرفی کرد.
جواد فرهمندنژاد در این زمینه گفت: مجموعه‌ای شامل تابلوی نقش برجسته، نشان طلایی، ماکت معرق، نشان یادبود و ... با موضوع این روز حماسه‌آفرین در موزه‌های آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
وی بیان کرد: نشان يادبود كنفرانس بين المللي حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين، با عنوان «القدس لنا»که با تکنیک قلم‎زنی بر روی مس خلق شده است یکی از آثار ارزشمند این مجموعه است.
فرهمندنژاد در خصوص شاخصه های اثر گفت: این نشان یادبود در ابعاد: 40×27 سانتی متر ایجاد شده که سال 1370 شمسی توسط  کنفرانس بین المللی حمایت از مردم فلسطین اهدا شده است.
ماکت معرق صدف مسجد قبه الصخره، یکی دیگر از آثار این گنجینه است که در ابعاد 23×40 سانتی‌متر، توسط احمدجبریل؛ دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین در سال 1373 شمسی اهدا شده است.
فرهمندنژاد افزود: در خلق این ماکت، از صدف‌های هفت‌رنگ استفاده شده است. همچنین آیه نخست سوره اسراء روی آن نقش بسته است.
وی از نشان طلایی «مسجد الصخره القدس» به عنوان دیگر اثر این گنجینه نام برد و گفت: نشان طلایی در ابعاد 10×13سانتی‌متر، از طرف رئیس دانشگاه الدعوه الاسلامیه، شعبه لبنان در سال 1379 شمسی اهدا شده است.
جواد فرهمندنژاد با اشاره به اینکه این نشان، درون محفظه‌ شیشه‌ای قرار دارد، ادامه داد: این نشان شامل دو صفحه طلایی متصل بهم است که در صفحه‌ بالایی، تصویر برجسته مسجد الصخره القدس و در صفحه پایینی، تصویر کره زمین نقش بسته است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه های آستان قدس رضوی همچنین ماکت معرق صدف مسجد قبه الصخره که در ابعاد 59×39 سانتی متر خلق شده است را از دیگر آثار با موضوع فلسطین عنوان کرد که توسط جنبش مقاومت اسلامی حماس اهدا شده است.
 جواد فرهمندنژاد با اشاره به  تابلو نقاشی در ابعاد  52×64 سانتی متر با موضوع فلسطین گفت: این اثر توسط پدر شهید رماح فایز الحسنی اهدا شده است.
وی ماکت قدس، باتکنیک معرق صدف و به ابعاد: 39×29 سانتی متر را از دیگر آثار موجود در موزه‌های آستان قدس رضوی عنوان کرد که توسط اسماعیل هنیه اهدا شده است.
لازم به ذکر است: مجموعه یادشده همه از آثار اهدایی به رهبر معظم انقلاب (مدظله‎العالی) است که در موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) قرار گرفته است. بازدیدکنندگان می توانند از این آثار در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از ساختمان موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی بازدید کنند.
-

آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین و قدس معرفی شد


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 115
گالری تصاویر