برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی
موزه فرش وحدتی از هنر اقوام
خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»
 

معرفی برخی آثار موزه ای با موضوع نیمه شعبان

1397/2/11 سه‌شنبه
  شعبان؛ ماه پیامبر رحمت (ص) 
ماه شریف شعبان منسوب به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم است. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه خدا، هر کس یک روز از ماه شعبان را روزه بدارد، در قیامت شفیع او خواهم بود. نیز نقل است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ماه شعبان را روزه می گرفتند و آن را به ماه رمضان وصل می کردند. 
امام سجاد علیه السلام در هنگام فرا رسیدن ماه شعبان، اصحاب خود را جمع می کردند و درباره فضیلت این ماه سخن می فرمودند: هر کس برای محبت پیغمبر خدا و تقرب به خداوند، ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را در روز قیامت مشمول کرامت خود می گرداند و بهشت را برای او لازم می شمارد. 
در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام در پاسخ به اینکه چه عملی در این ماه برتر است و باعث می‌شود که ما به قله کمال برسیم و پاداش خوبی به ما داده شود، می‌فرمایند: بالا‌ترین و بهترین اعمال صدقه و استغفار است. 
 رجب و شعبان مقدمه‌ای است برای ماه پر خیر و برکت رمضان، ماه خدا، ماه رحمت و مغفرت الهی.امیدواریم که ما بتوانیم از لحظه لحظه‌های این ماه و ماه رمضان استفاده کنیم و جزء مؤمنان راستین و پیروان اهل بیت علیهم السلام باشیم. طبق روایات، ماه رجب و شعبان ماه تهذیب، تزکیه و آماده سازی برای قرب الهی است. در این ماه انسان باید خود را برای رسیدن به اوج عظمت و اوج سعادت و معنویت در ماه رمضان آماده کند. این ماه‌های خاص، از امامت و ولایت شروع می‌شود و به اوج می‌رسد و به عنوان وسایلی برای رسیدن به ماه خدا در رمضان به حساب می آید. نتیجه این ماه این است که پاکی، صداقت، اخلاص و معنویت مورد نیاز برای ورود به ماه رمضان را فراهم می‌کنیم. 

معرفی برخی آثار موزه ای با موضوع نیمه شعبان
1.    تابلوی معرق «مژده ای دل که مسیحا نفسی می‎آید»، خط: شکسته نستعلیق، تکنیک: معرق برجسته سنگ فیروزه بر روی زمینه معرق سنگ عقیق، ابعاد: 120 ×83 سانتی متر، اثر هنری: حسین نیک طلب و مهین باغیشنی، اهدایی 1391 شمسی.
2.    تابلوی خطاطی آیات قرآن روی چرم، «بسم الله الرحمن الرحیم وعد الله الذین امنو منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم ولیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدونني لا یشرکون بی شیئا صدق الله العلی العظیم»، ابعاد: 108×138 سانتی متر، اثر هنرمند عراقی از مؤسسه شهیدالمحراب للتبلیغ الاسلامی، اهدایی سال 1389 شمسی.
3.    تمبر «ولادت حضرت مهدی (عج) – روز جهانی مستضعفین»، تاریخ انتشار: 1373 شمسی، بهای اسمی: 50 ریال، شمارگان: 700000 قطعه، اندازه: 5/33 ×46 میلیمتر.

اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎های
سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
 
-

معرفی برخی آثار موزه ای با موضوع نیمه شعبان


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 172
گالری تصاویر