برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی
موزه فرش وحدتی از هنر اقوام
خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»
 

نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی) در موزه مرکزی آستان قدس رضوی مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت

1397/2/3 دوشنبه
  هم زمان با سالروز بزرگداشت شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی)، نمایشگاه آثار این دانشمند بزرگ جهان اسلام در موزه مرکزی آستان قدس رضوی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎های سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این زمینه گفت: گنجینه‌ای بی‌نظیر از آثار و تألیفات این دانشمند و ریاضیدان شهیر دوره صفویه در قالب نمایشگاهی در محل موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.
جواد فرهمندنژاد افزود: شیخ بهاءالدین محمد عاملی در سال 1000 شمسی (1030 قمری) در اصفهان درگذشت و بنا بر وصیت خودش پیکر او را به مشهد انتقال دادند و در جوار مضجع شریف آقا علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به خاک سپرده شد که امروزه مقبره وی بین مسجد گوهرشاد و صحن آزادی و رواق امام خمینی(ره) در رواق شیخ بهائی قرار دارد که به یاد او نام‌گذاری شده است.
وی گفت: شیخ بهاءالدین محمد علاوه بر علوم دینی و عرفان، در ریاضیات، ادبیات، فیزیک، هندسه، معماری، مکانیک و نجوم مهارت داشته و تألیفات او در فقه و ادبیات و ریاضیات و عرفان بسیار است.
فرهمندنژاد ضمن اشاره به کتب خطی گران‏بهایی که با موضوع‎های مختلفی چون احادیث، تفاسیر، اصول فقه، ادعیه، حکمت و ریاضیات توسط این دانشمند بزرگ اسلام وقف آستان منور رضوی شده است، گفت: نسخه های خطی نفیس و با ارزشی که شیخ بهائی وقف کتابخانه آستان ملکوتی حضرت رضا(ع) کرده است، از علاقه و احاطه وی به علوم متعدد حکایت دارد.
وی آثاری همچون مشرق الشمسین در فقه، اربعین در اخبار، ازمنه و امکنه در تاریخ و جغرافیا، فتوح الغیب در تفسیر، تحریر اکر در هیئت و نجوم، شرح اعمال هندسیه در ریاضیات، شفاءالاسقام در طب را برخی از آثاری نام برد که توسط این دانشمند وقف آستان منور رضوی شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار افزود: علاوه بر کتب مذکور، مجموعه ‏ای از قرآن‏های خطی منسوب به دست‌خط ائمه اطهار علیهم ‎السلام که به توصیه شیخ بهائی، توسط شاه عباس صفوی وقف روضه منوره مقدسه شده است وجود دارد که وقف نامه آن به دست‌خط  شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی) می باشد.
فرهمند نژاد با اشاره به قرآن منسوب به دست‌خط مبارک امام علی(ع) که وقف نامه آن به دست‌خط شیخ بهاءالدین محمد است، گفت: این مصحف شریف در سال 1008 قمری (979 شمسی) به روضه منوره مقدسه وقف شده و در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می ‏شود که این اثر معنوی که به خط کوفی و دارای 69 برگ است، آیات 1 سوره هود تا آیه 110 سوره کهف را شامل می‏ شود.
وی افزود: همچنین بیش از ‌هزار و100 اثر خطی منحصر به فرد متعلق به شیخ بهایی در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که از مجموع آن ها گنجینه‌ای ارزشمند مانند «شرح تشریح الافلاک»، «شرح صحیفه»، «ترجمه مفتاح‌الفلاح»، «شرح عثنی عشریه» و «شرح خلاصه‌الحساب» است که از نظر علمی و تاریخی دارای اهمیت فراوان است.
«جامع عباسی»، «مفتاح الفلاح»، «اربعین»، «کنز الحساب»، «نان و حلوا»، «توضیح المقاصد» و «جامع المقدمات» نیز از دیگر این آثاری بود که وی به آن اشاره داشت.  
گفتنی است نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام، همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست است.
-

نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد (شیخ بهائی) در موزه مرکزی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 159
گالری تصاویر