از نسخ خطی شیخ بهایی و کهن‌ترین اسناد آستان قدس رونمایی می‌شود
بازدید بیش از یک میلیون نفر از موزه‌های آستان قدس در سال 97
موزه های آستان قدس رضوی در گذر زمان
 

نمایشگاه «شیخ بهائی»

1396/10/25 دوشنبه
  نمایشگاه «شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام» در موزه مرکزی آستان قدس رضوی مورد استقبال پر شور علاقه‌مندان قرار گرفت.
رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه فرهنگی، تمام زاوایای زندگی شیخ بهاءالدین محمد بن حسین عاملی ملقب به «بهاءالدین» و مشهور به «شیخ بهائی»، دانشمند برجسته شیعه قرن دهم و یازدهم هجری قمری در قالب بیش از 43 تابلو، به نمایش درآمده است.
محمدهادی زاهدی ادامه داد: این نمایشگاه به همت کارشناسان معاونت امور موزه‎های این سازمان و حسب تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی در معرفی دانشمندان بزرگ جهان اسلامی و همچنین به ‌منظور معرفی موزه به عنوان مکانی برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی، ارائه مفاهیم و تعالیم اسلامی به زائران و مجاوران بازدیدکننده دایر شده است و از دیگر اهداف برپایی آن، معرفی کامل شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ از چهره‌های فرهیخته کشور که نامش مزین بر یکی از چهار ورودی بارگاه منور رضوی است، می‌باشد.
وی ابراز کرد: زندگی‌نامه شیخ بهاءالدین محمد عاملی، ابعاد مختلف شخصیت این چهره از بُعد مذهبی، اجتماعی و سیاسی تا بعد علمی، فرهنگی، ادبی و... و همچنین شرح مقبره او در جوار مضجع شریف حضرت رضا(ع)، در بخش نخست نمایشگاه در معرض دید قرار دارد.
زاهدی افزود: از دیگر بخش‌های نمایشگاه می‌توان به معرفی منتخبی از نسخه‌های خطی تألیفی وی در موضوعاتی مانند فقه، تفسیر، ادعیه، ریاضیات، ادبیات، طب، اخبار و... و همچنین نسخه‌های خطی وقفی این دانشمند بزرگ اسلامی در موضوعات فقه، حکمت، عقاید، اخلاق، طب، هیئت و نجوم، تاریخ و جغرافیا و...، در قالب 22 ماکت اشاره کرد.
وی، نمایش فهرستی از نسخه‎های قرآنی نفیسی که وقف‌نامه‌های آن به دست‌خط شیخ بهائی کتابت شده را از جمله بخش‌های این نمایشگاه دانست و گفت: کنار این فهرست، تصویرها و مشخصات وقف‌نامه قرآن منسوب به دست‌خط مبارک امام علی(ع)، وقف‌نامه جزوه قرآنی منسوب به‌ دست‌خط مبارک امام حسن مجتبی(ع) و... به‌ نمایش گذاشته شده است.
رییس سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد: موشن‌گرافی(گرافیک متحرک) با روایت چگونگی هجرت شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی) در سن نوجوانی همراه پدر از لبنان به ایران، معرفی استادان و شاگردهای او و همچنین آثار، خدمات و مقبره این چهره فاخر ایران اسلامی در مجموعه آستان قدس رضوی، در حاشیه برپایی این نمایشگاه در سیستم نمایش‌گر نصب‌شده در موزه پخش می‌شود.
وی متذکر شد: نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد(شیخ بهائی)؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام، همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای زائران و مجاوران فرهنگ‌دوست است.
-

نمايشگاه «شيخ بهائي»


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 133
گالری تصاویر