برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی
موزه فرش وحدتی از هنر اقوام
خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»
 

تجلی تشیع در هنر اسلامی و جایگاه آن در حرم مطهر رضوی

1396/10/24 يكشنبه
  روح هنر اسلامی نقطه تفاوت آن با هنر غیر اسلامی است، چرا که هنر یک پدیده انسانی است و از الهام درونی و تراوش معنویت انسان خلق می‎شود و هنگامی که این هنر از دل و باور ایمانی به معنای حقیقی آن برخاسته باشد، هنر اسلامی ایجاد خواهد شد./  مقام معظم رهبری (مدظله‎العالی)
با همکاری: سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در تاریخ 20 دی ماه 1396
اولین نشست فرهنگی گفتگوی رضوی، با عنوان: 
«تجلی تشیع در هنر اسلامی و جایگاه آن در حرم مطهر رضوی»
با حضور اساتید؛ آقایان: دکتر محمدعلی رجبی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، دکتر مرتضی افشاری، رئیس دانشکده هنر دانشگاه شاهد تهران و علیرضا کریمی، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزش عالی فردوس، برگزار گردید.
این نشست که در حرم مطهر رضوی، بست شیخ طبرسی، ساختمان بنیاد پژوهشهای اسلامی، تالار شیخ طوسی برگزار شده بود، ابتدا با خیرمقدم و سخنرانی آقای محمدهادی زاهدی، رئیس سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی آغاز و سپس آقایان: دکتر محمدعلی رجبی، با موضوع «تجلّی کلمه «طیبّه» در هنر شیعی» و دکتر مرتضی افشاری با موضوع : «قرآن کریم و هنر شیعی» و علیرضا کریمی با موضوع: « فرهنگ رضوی: از تعریف تا کیفیت ظهور در هنر اسلامی» به ایراد پرداختند.
هنر اسلامی توسط اهل‌بیت(ع) توسعه‌ یافته است                                                      
عضو فرهنگستان هنر ایران گفت: هنر اسلامی توسط اهل‌بیت(ع) نشر و توسعه پیدا کرد، زیرا آن‌ها از هدف کلام الهی با خبر بودند.
محمدعلی رجبی دوانی در حاشیه نشست گفت‌وگوی رضوی با موضوع تجلی تشیع در هنر اسلامی اظهار کرد: تفاومت هنر اسلامی و شیعی باید شناخته شود، هنر اسلامی حقیقی در آثار و نمادهایی است که با واسطه الهی منتقل شده باشد و مظاهر آن اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند.
رجبی دوانی عنوان کرد: واسطه توسعه هنر اسلامی فرزندان پیامبر(ص) هستند، زیرا آن‌ها می‌دانند که خداوند از بندگانش چه می‌خواهد و مخاطب را می‌شناسند.
وی افزود: تمدن اسلامی به معنی عام‌تر شیعی است و از کلام و منطق علمی و عملی اهل‌بیت(ع) می‌تواند واژگان الهی تفسیر شود.
رجبی دوانی با اشاره به اینکه این نشست سرآغاز نگاهی مجدد به تمدن اسلامی است، گفت: خوشبختانه در آستان قدس رضوی و حرم مطهر رضوی مجموعه گران‌بهایی از تمامی منابع هنری وجود دارد.
وی ادامه داد: سعی داریم در نشست و گفت‌وگو با نخبگان به این نتیجه برسیم که برای داشتن هنر منشأ گرفته از قرآن چه‌کاری باید انجام داد.
جهت تماشای فیلم نشست کلیک کنید.
اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎های
سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
-

نشست تجلی تشیع در هنر اسلامی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 400
گالری تصاویر