برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی
موزه فرش وحدتی از هنر اقوام
خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»
 

مراسم سال‌روز درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار شد

1396/10/17 يكشنبه
 

به همت معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مراسم پنجاهمین سال‌گرد درگذشت مرحوم غلامرضا تختی؛ کشتی‌گیر نام‌آور کشور در موزه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.
برپایی این مراسم با هدف بزرگداشت یاد و خاطره جهان پهلوان تختی و گرامی‌داشت روز جوانمردی و فتوت، با حضور جمعی از پیش‌کسوتان کشتی کشور مانند امیر توکلیان؛ مربی تیم ملی کشتی آزاد کشور، سید مسعود ریاضی؛ رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی و کارکنان این سازمان در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) صورت گرفت.
استاد فلسفه دانشگاه علوم اسلامی رضوی در این مراسم گفت: مرحوم تختی با تجلی صفات خداوند در وجود خودش توانست در دل‌ها ماندگار شود.
حجت‌الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری با بیان اینکه انسان‌ها با هوای نفسانی وجود خود در حال مبارزه هستند، ادامه داد: این ورزشکار نام‌آور، علاوه بر اینکه پیروز میدان کشتی بود، با غلبه بر هواهای نفسانی‌اش، پهلوان میدان درونی وجود خودش نیز شده بود.
وی به سخن امیرالمؤمنین علی(ع) درباره فتوت اشاره کرد و گفت: فردی که می‌خواهد به فتوت و جوانمردی برسد باید از گناه دوری کند و رنگ خدا بگیرد. همچنین پهلوانان باید در برابر دنیاپرستی و مظاهر گناه، صبوری کنند.
فقیه اسفندیاری تصریح کرد: انسان‌های مانند جهان پهلوان تختی در هر سِمَت، زمان و مکانی که باشند، با تحقق صفات الهی در وجود خود می‌توانند در ذهن و یادها باقی بمانند و این امر محدود به میدان ورزش نیست.
وی با ذکر حدیثی ازامام رضا (ع) و تأکید بر ضرورت شکرگزاری از والدین، ابراز کرد: جهان پهلوان تختی با منش و رفتار خود سپاسگزار پدر و مادر خویش بود و ما نیز باید به والدین خود احترام بگذاریم.

سیزدهمین نام‌دار جهانی
رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی بیان کرد: مرحوم غلامرضا تختی در وهله نخست یک کشتی‌گیر بود، اما ایشان مرامی از خود به جا گذاشته است که با وجود گذشت سال‌ها از زمان درگذشت این پهلوان، همچنان منش و رفتار او برای ما الگو است.
سید مسعود ریاضی به حضور جهان پهلوان تختی در مسابقات متعدد بین‌المللی اشاره کرد و گفت: این ورزشکار برجسته کشور در حال حاضر، در رده‌بندی جهانی از نظر تعداد مدال‌آوری، سیزدهمین نام‌دار جهانی به‌ شمار می‌رود.  
وی ادامه داد: غلامرضا تختی قبل از آنکه رشته کشتی را شروع کند، در گود زورخانه حضور داشت و در رشته باستانی که سراسر نماد، هنر و پهلوانی است، فعالیت داشت.
ریاضی، پهلوانان را افرادی توانمند، خردمند، دین‌دار، مردم‌دار و وطن‌دوست دانست و افزود: مرحوم تختی نیز دلسوز مردم بود چنانچه در جریان ملی شدن صنعت نفت فعالیت داشت.
وی از خودبینی و فریب، به عنوان دو آفت پهلوانی نام برد و گفت: در گذشته، نوجوانان علاقه بسیاری به جهان پهلوان تختی داشتند، اما به نظر می‌رسد امروزه چنین الگویی در عرصه ورزش کشور خلق نشده است.
در ادامه، یکی از هم‌دوره‌ها و ارادت‌مندان جهان پهلوان تختی، خاطراتی درباره این پهلوان روایت کرد و گفت: مرحوم تختی بارها در مسابقات بین‌المللی، با آنکه می‌توانست پیروز میدان شود و یا از ضعف و درد رقیبانش به نفع خود استفاده کند، این کار را نکرد و حتی مدال‌هایش را تقدیم حریفان خود کرد.
سیدحسین مؤمن‌زاده ضمن تقدیر از مجموعه آستان قدس رضوی برای برگزاری این مراسم بیان کرد: این ورزشکار نامی، بسیار مردم‌دوست بود و این امر موجب شده بود تا رژیم شاهنشاهی تلاش کند نام تختی از اذهان عمومی پاک شود، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، نام و یاد او دوباره زنده شد.

گنجینه مدال آستان قدس رضوی
مسئول گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی گفت: غلامرضا تختی ارادت خاصی به حضرت رضا(ع) داشت، از این رو وصیت کرده بود تا مدال‌هایش به موزه این بارگاه مطهر اهدا شود.
مجیدرضا مهردوست افزود: بیش از 30 مدال‌ جهان پهلوان تختی شامل مدال‌های مسابقات المپیک، جهانی، آسیایی و مسابقات باشگاهی داخل کشور او توسط خانواده‌اش در دهه 60 هجری شمسی، به مجموعه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
وی با تأکید بر اینکه مجموعه مدال‌های مرحوم تختی در ویترین ویژه‌ای در گنجینه مدال موزه مرکزی حرم مطهر رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد، بیان کرد: اهدای این مدال‌ها به موزه موجب شد تا شماری از ورزشکاران قهرمان کشور نیز مدال‌ها و کاپ‌های خود را در ادوار مختلف، تقدیم مجموعه آستان قدس رضوی کنند و این گنجینه شکل بگیرد.
مهردوست گفت: در حال حاضر، 190 مدال در گنجینه مدال آستان قدس رضوی در طبقه دوم موزه مرکزی این آستان مطهر واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام هشتم(ع) به نمایش عموم بازدیدکنندگان گذاشته شده است.
خوانش اشعاری درباره جهان پهلوان تختی و جوانمردی، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که توسط برخی سخنرانان حاضر انجام شد.
یادآور می‌شود، هفدهم دی ماه، سال‌روز درگذشت جهان پهلوان تختی در سال 1346، روز جوانمردی و فتوت در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.
-

مراسم سال‌روز درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار شد


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 178
گالری تصاویر