برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی
موزه فرش وحدتی از هنر اقوام
خورشید تمنای نور دارد از «ضریح آفتابت»
 

معرفی آثار نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا (ع)

1396/8/27 شنبه
  رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به معرفی منتخبی از آثار نفیس موزه‌های این آستان مقدس با محوریت حضرت امام رضا(ع) به مناسبت ایام شهادت ایشان و هفته وقف پرداخت.
جواد فرهمندنژاد بیان کرد: قرآن منسوب به‌دست‌خط شریف امام رضا(ع)، از مهم‌ترین آثار موزه‌های حرم مطهر رضوی به‌شمار می‌رود که در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید دل‌سوختگان این امام همام قرار دارد.
وی ادامه داد: این جزوه کم‌نظیر قرآنی به خط کوفی 16 سطری در 27 ورق از جنس پوست در قطع بیاض و در ابعاد 25×17/7 سانتی‌متر کتابت شده است و با تیماج قهوه‌ای روشن مجلد شده است.
فرهمندنژاد گفت: جزوه قرآنی منسوب به دست‌خط مبارک امام هشتم(ع) با آیه 60 سوره نور «بزینه و أن یستعففن خیرٌ» شروع و با آیه چهار سوره حدید «هو معکم أین ما کنتم و ا[لله]» به انجام رسیده است.
وی بیان کرد: از دیگر آثار می‌توان به تابلوی «ضامن آهو(2)»، اثر فاخر محمود فرشچیان؛ استاد پرآوازه هنر نگارگری کشور اشاره کرد که در تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد فرشچیان در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی افزود: این تابلوی ارزشمند به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک در ابعاد 100×80 سانتی‌متر بر روی مقوای بدون اسید توسط استاد محمود فرشچیان، در سال 1388 شمسی خلق و در سال 1389 به آستان مقدس حضرت امام رضا(ع) اهدا شده است.
وی ادامه داد: این استاد هنرمند، حضرت ثامن الحجج(ع) را در هاله‌ای از نور در این اثر نشان می‌دهد و در کانون و مرکز اصلی اثر آهوانی قرار دارند که به ایشان پناهنده شده و از دست صیاد گریخته‌اند و صیاد نادم و پشیمان، کمان را با زانوان شکسته و در حالت تعظیم و تکریم به حضرت رضا(ع) است.
 
یادگاری‌های کم‌نظیر
فرهمندنژاد، سکه‌های ولایتعهدی امام رضا(ع) را از جمله آثار نفیس موزه حرم مطهر رضوی دانست و گفت: پس از انتصاب این امام بزرگوار به ولایتعهدی مأمون عباسی در 7 رمضان سال 201، سکه‌های طلا (دینار) و نقره (درهم) به این مناسبت به نام آن حضرت ضرب شد.
وی با اشاره به اینکه سکه‌های ولایتعهدی حضرت در شهرهای مرو، سمرقند، فارس، اصفهان، محمّدیه (ری) و نیشابور و در فاصله سال‌های 202 تا 204 قمری ضرب شده است، اضافه کرد: چند نمونه از این سکه‌ها که ضرب اصفهان، سمرقند و محمدیه در سال‌های 202، 203 و 204 قمری است، در گنجینه سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم گذاشته شده است.
در ادامه رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی بیان کرد: لوح یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع) از دیگر آثار ارزشمند این مجموعه است که در  تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری چشم‌نوازی می‌کند.
وی افزود: این لوح که دارای ابعاد 21×29 سانتی‌متر و بر روی آن حدیث سلسله الذهب به صورت برجسته کار شده، به مناسبت برگزاری کنگره جهانی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در سال 1363 تهیه شده است.
فرهمندنژاد با تذکر بر اینکه اولین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در 18 تا 22 مرداد 1363 مصادف با 11 تا 15 ذیقعده 1404 در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد برگزار شد، گفت: این اثر از جمله آثار اهدایی رهبر معظم انقلاب به موزه آستان قدس رضوی محسوب می‌شود که در سال 1376 شمسی اهدا شده است.
وی ابراز کرد: عکس تاریخی نمایی از حرم مطهر رضوی که در آن نمایی از صحن عتیق(انقلاب اسلامی) در روز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در سال 1309 قمری به چشم‌ می‌خورد، روایتگر ارادت خالصانه مردم به این امام همام در طول تاریخ دارد.
رئیس این اداره به نمایش این اثر هنری تاریخی در موزه تاریخ حرم رضوی اشاره و اضافه کرد: عبدالله قاجار؛ عکاس برجسته دوره قاجاریه، در این عکس به خوبی خیل جمعیت عزادار و ارادتمند به حضرت شمس الشموس(ع) را که مقابل ایوان طلا (نادری) و پنجره فولاد در حال عزاداری می‎باشند، به تصویر کشیده است.
فرهمندنژاد گفت: علاوه بر آثار معرفی شده فوق، آثار دیگری وجود دارد که سال‎ها در اماکن متبرک نصب بوده و یا مورد استفاده قرار می‎گرفته است.
وی افزود: ضریح‎های مطهر (اول تا چهارم)، محراب‎ها (پیش رو، بالای سر و  پشت سر)، درِ دارالسیاده، پنجره فولاد، سنگاب خوارزمشاهی، کاشی‎های زرین فام، قفل‎ها و وسایل روشنایی از جمله این آثار هستند که در حال حاضر در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران حضرت قرار دارند.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها گفت: علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار متنوع تالارهای ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر دیدن کنند.
وی ادامه داد: همچنین موزه مرکزی آستان قدس رضوی همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهاي تعطيل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) پذیرای دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی است.
-

معرفی آثار نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا (ع)


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1016
گالری تصاویر