به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقف
به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقفمعرفی آثار نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیاندر موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد
موزه های آستان قدس رضوی
clear

نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان

1396/8/21 يكشنبه
  به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، آیین رونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیان؛ هنرمند برجسته نگارگری کشور با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان این مجموعه بزرگ موقوفاتی و فرهیختگان اهل هنر و معرفت در موزه قرآن و نفایس این آستان مقدس برگزار شد.
تابلوی بسیار نفیس عرش بر زمین (گودی قتلگاه) توسط استاد فرشچیان  به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک بر روی مقوای بدون اسید در ابعاد : 101/5×82 سانتی مترمربع در مدت بین 8 تا 10 ماه در سال 1395 خلق و در سال 1396 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
این تابلو بازگوکننده واقعه عاشورا و صحنه تأثرانگیز وداع حضرت زینب (س) با پیکر مطهر امام حسین (ع) در گودی قتلگاه است که سوگواری فرشتگان همراه با حضرت زینب (س) محیطی غمبار را در آن به تصویر کشیده است.
در این تابلو هر قسمت، خود به‎تنهایی یک تابلوی مجزا است که نقطه طلایی آن، در محل تلاقی حضرت زینب (س) و پیکر مطهر حضرت امام حسین (ع) است.
در حال حاضر 18 اثر ارزشمند شامل هفده اثر که توسط این استاد پرآوازه هنر نگارگری کشور کشیده شده است به همراه یک اثر اهدایی مربوط به خاندان ایشان (خمسه آل طیبه) در تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرار دارد.
علاوه بر تابلوی «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»، چهار تابلوی دیگر استاد با عنوان‎های: «عصر عاشورا»، «پرچمدار حق (حضرت ابوالفضل (ع))»، «هدیه عشق (حضرت علی اصغر (ع))»، و «شام غریبان» از آثار اهدایی استاد فرشچیان به موزه حرم مطهر امام رضا(ع)، روایتگر وقایع تاریخی تاسوعا و عاشورای حسینی است.
گفتنی است، دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار نفیس تالارهای متنوع ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.
معاونت امور موزه‎های سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
-
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان

نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 51
 
گزارش تصویری
رونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذررونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذر
رونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیانرونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیان
بازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضویبازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضوی
آرشیو