به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقف
به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقفمعرفی آثار نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیاندر موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد
موزه های آستان قدس رضوی
clear

قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 سنگ گرانیت

1396/8/21 يكشنبه
  به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، آیین رونمایی از قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذر؛ هنرمند نقاش، مجسمه‌ساز و شاعر تبریزی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان این مجموعه بزرگ موقوفاتی و فرهیختگان اهل هنر و معرفت در موزه قرآن و نفایس این آستان مقدس برگزار شد.
استاد زمانی آذر این اثر را با سوزن گلدوزی حکاکی و با حدود 180 گرم پودر طلا در مدت 6 سال و چهار ماه (از دی ماه 1386 تا اردیبهشت ماه 1393)، تزیین و در سال 1393 اهدا نموده است.
بزرگ‌ترین قطعه سنگ این اثر متعلق به سوره «بقره» با 17 سانتی‌متر قطر و کوچک‌ترین سنگ آن نیز متعلق به سوره «ناس» با 4 میلی‌متر قطر است.
کتابت آیات هر سوره به صورت دوار در اطراف عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» حک شده و سوره‌ها نیز به ترتیب قرآنی از سوره بقره آغاز و هر 114 سوره تا سوره «ناس» به دور سنگی به شکل کعبه که سوره «حمد» بر روی آن حک شده در طواف هستند.
استاد زمانی آذر، فعالیت هنری را بدون تعلیم در مکتب استادی و به صورت خودآموخته با نقاشی روی گونی آغاز کرده و چون علاقه به خلق آثار بدیع و تازه داشته، بعد از سال‌ها با رواج این رشته به دنبال خلق هنری جدید و متنوع به ریزنقاشی و ریزمجسمه روی آورده است.
این اثر ارزشمند قرآنی در موزه هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.
 گفتنی است، دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار نفیس تالارهای متنوع ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.
معاونت امور موزه‎های سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
-
قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 سنگ گرانیت

قرآن کریم حکاکی شده بر روی 114 سنگ گرانیت


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 37
 
گزارش تصویری
رونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذررونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذر
رونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیانرونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیان
بازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضویبازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضوی
آرشیو