از نسخ خطی شیخ بهایی و کهن‌ترین اسناد آستان قدس رونمایی می‌شود
بازدید بیش از یک میلیون نفر از موزه‌های آستان قدس در سال 97
موزه های آستان قدس رضوی در گذر زمان
 

اعلام فهرست عناوین پژوهشی ویژه محققان و دانشجویان در موزه‌های آستان قدس رضوی

1396/7/29 شنبه
  رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، عناوین پژوهشی ویژه محققان و دانشجویان علاقه‌مند برای تهیه پایان‌نامه با همکاری این اداره را اعلام کرد.
جواد فرهمندنژاد در این باره گفت: محققان و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند از مشاوره کارشناسان این اداره و منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری آستان قدس رضوی در محورهای کلی موزه‌داری، هنری، تاریخی، حفاظت و مرمت، منسوجات و فرش، معماری و هنرهای مرتبط با تکیه بر حوزه حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) استفاده کنند.
 
حوزه معماری
وی ابراز کرد: از جمله عناوین پژوهشی حوزه معماری در این بارگاه ملکوتی می‎توان به موضوع‎های بررسی تزئینات معماری دوره تیموری در حرم مطهر رضوی و بناهای مرتبط، نقش و رنگ در کاشی‌های دوره صفوی در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، بررسی کاشی‌کاری دوره قاجار در حرم مطهر رضوی و بررسی سیر تحولات معماری حرم امام رضا(ع) در دوره‌های تیموری و صفوی، اشاره کرد.
فرهمندنژاد ادامه داد: هنر آینه‎‎کاری و بررسی پیشینه آن در حرم مطهر امام هشتم(ع)، بررسی تاریخی و هنری درهای حرم مطهر رضوی، بررسی کارکردهای حمام مهدی قلی بیک مشهد، بررسی نقوش هندسی و گره‎های حرم مطهر امام رضا(ع)، هم‎آوایی و ارتباط عناصر بصری در کتیبه‎های حرم مطهر رضوی؛ صحن عتیق و کاربرد آینه در تزئینات معماری اماکن متبرکه از دیگر موضوع‌های این حوزه است.
وی افزود: همچنین از جمله موضوع‎های حوزه معماری می‌توان از عناوین بررسی آینه‌کاری دوره صفوی و قاجار، شکل‎گیری گنبد در فضاهای معماری، معماری مساجد دوره خوارزمشاهی خراسان، تاریخ هنر و معماری اسلامی دوره مغولان هند و معماری اسلامی در خراسان نام برد.
 
حوزه فرش و منسوجات
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: بررسی ویژگی‌های قالی مشهد در فاصله سال‌های 1250- 1350 شمسی با تکیه بر فرش‌های آستان قدس رضوی، بررسی نقوش قالی‌های عمو اوغلی و مقایسه آن با آثار مشابه و هم‌زمان، فرش‌های پرده‌ای حرم مطهر رضوی و بررسی فرش‌های طرح درختی در موزه این آستان مقدس، عناوین پژوهش‌های حوزه هنر فرش‌بافی به‌شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: در حوزه منسوجات نیز می‌توان به دو موضوع؛ بررسی منسوجات دوره صفویه در آستان قدس رضوی و مقایسه آن با نمونه‌های هم‌زمان در سایر اماکن متبرکه و بررسی تکنیک، طرح و نقش در منسوجات دوره قاجار این آستان مقدس اشاره کرد.
 
هنرهای متجلی در آثار موزه‌
فرهمندنژاد بیان کرد: تحلیل آثار اهدایی استاد فرشچيان به موزه آستان قدس رضوی، بررسي و طبقه‌بندي نقاشي‌هاي اروپايي موجود در این موزه، بررسي و شناسايي تابلوهاي قهوه‌خانه‌اي موجود در موزه حرم مطهر رضوی، بررسی و مقایسه نقوش ظروف فلزی در دوره‌های تیموری و صفوی در اشيای موزه این آستان مقدس، از جمله موضوعات مرتبط با آثار موزه بارگاه مطهر امام هشتم(ع) است.
وی افزود: بررسي نقوش ظروف چيني موزه آستان قدس رضوي، بررسي نقوش سفال‌هاي دوره تيموري و صفوي در موزه این آستان مقدس، بررسی فرم و نقش قفل‎های موزه بارگاه مطهر امام رضا(ع) و بررسي نقوش اسطوره‌اي بر ابزارآلات نجومي در موزه آستان قدس، از دیگر عناوین پژوهشی مرتبط با آثار این موزه محسوب می‌شود.
رئیس این اداره گفت: همچنین از جمله پژوهش‌ها با موضوعات هنری می‌توان به بررسی آرایه‎های تزئینی در قرآن‎های نفیس عهد ایلخانی کتابخانه آستان قدس رضوی، بررسی آثار خوش‌نويسان دوره صفوي با تکیه بر نسخ موجود در این آستان مقدس و تحليل آثار نگارگري دوره معاصر با تکیه بر آثار موجود در موزه حرم مطهر رضوی، اشاره کرد.
وی ادامه داد: مطالعه و بررسی‎های فنی پرچم واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه استکبار انگلستان، بررسی و آسیب‌شناسی بزرگ‎ترین قرآن بایسنغری و ارائه طرح مرمت آن و حفظ و مرمت یک آبریز مسی، از مهم‎ترین عناوین در حوزه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی است.
فرهمندنژاد ابراز کرد: تاریخ مشهد، بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر نگرش زائران حرم مطهر امام رضا(ع) نسبت به موزه آستان قدس رضوی، بررسی گل و مرغ در موزه و کتابخانه این آستان مقدس و همچنین هنر لاكي روغنی(تاريخچه، موضوع نقوش، هنرمندان و كاربرد)،  نیز از جمله این موضوع‌ها به‌شمار می‌رود.
وی افزود: بررسي اشيای روشنايي دوره قاجار در آستان قدس رضوي، عكس‌هاي تاريخي حرم مطهر و اماكن متبركه، معرفی و بررسی وسایل شستشو و غبارروبی حرم مطهر رضوی، تأثیر گرافیک در پوسترهای سینمایی، عکاسی در گرافیک و بررسی مشکلات چاپ افست، از دیگر عناوین پژوهشی موجود در این مجموعه است.
ارائه خدمات متنوع
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: محققان و دانشجویان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام هماهنگی‌های مربوطه، همه روزه به‎جز روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 8 تا 13 به این اداره واقع در موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر امام هشتم(ع) مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: عناوین برخی از پایان‌نامه‌های دانشجویان و آثار پژوهشی این اداره در آرشیو بخش پژوهش وب‌سایت موزه‌های آستان قدس رضوی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
یادآور می‌شود، اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی از سال 1382 با هدف گسترش زمینه‌های پژوهشی به منظور شناخت و درک بیشتر و دقیق‌تر از آثار تاریخی فرهنگی با بهره‌مندی از کارشناسان متخصص در محورهای مختلف پژوهشی، آموزشی، موزه مجازی، معرفی آثار، برنامه‌ریزی در جهت توسعه موزه‌ها، مستندسازی و آرشیو آثار، مشاوره به محققان و... فعالیت می‌کند و آماده همکاری و خدمات‎رسانی به مؤسسات مذهبی، فرهنگی، علمی و آموزشی است.
 
-

اعلام فهرست عناوین پژوهشی ویژه محققان و دانشجویان در موزه‌های آستان قدس رضوی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 355
گالری تصاویر