به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقف
به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و هفته وقفمعرفی آثار نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
به مناسبت فرارسیدن 28 صفر معرفی برخی از آثار با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)با موضوع پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع)
موزه های آستان قدس رضوی
clear
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیان
نگاره اهدایی استاد محمود فرشچیاندر موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد
موزه های آستان قدس رضوی
clear

افزایش ساعات بازدید از موزه مرکزی

1396/4/7 چهارشنبه
  هم‌زمان با پایان ماه مبارک رمضان و روز عید فطر، ساعت بازدید از موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی در ایام تابستان 1396، به منظور ارائه خدمات بیشتر به زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) افزایش می‌یابد.
رئیس اداره گنجینه‌های معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: دوست‌داران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی، در ایام تابستان سال جاری(از روز عید فطر تا 31 شهریور ماه)، از ساعت 8 تا 20:45، می‌توانند از آثار متنوع معنوی، تاریخی و هنری موزه مرکزی این آستان مقدس دیدن کنند.
جواد درسویی ادامه داد: موزه مرکزی آستان قدس رضوی با 11 گنجینه در چهار طبقه شامل موزه تاریخ حرم رضوی، گنجینه سکه، گنجینه تمبر و تاریخچه پستی، گنجینه اسکناس، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان، گنجینه نجوم، گنجینه ساعت، گنجینه مدال، گنجینه سلاح و گنجینه ظروف، آماده میزبانی از بازدیدکنندگان دور و نزدیک است.
وی با تأکید بر اینکه ساعت بازدید دیگر موزه‌های آستان قدس رضوی در این ایام تغییری نکرده است، بیان کرد: موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، موزه هدایای مقام معظم رهبری و تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد فرشچیان، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، پذیرای اهل هنر و معرفت است.
درسویی افزود: قرآن‌های منسوب به دست‌خط مبارک ائمه اطهار علیهم‌السلام، مهم‌ترین آثار موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی به‌شمار می‌رود که در کنار دیگر آثار نفیس قرآنی، مرقعات، جلدهای لاکی و روغنی و ابزار کتابت در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
وی ابراز کرد: مجموعه‌ای از اشیای نفیس اهدایی سران و شخصیت‌های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادت‌مندان به رهبر معظم انقلاب؛ حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ادام الله ظله العالی، در موزه هدایای مقام معظم رهبری به نمایش درآمده است. همچنین تابلوهای نفیس نقاشی استاد محمود فرشچیان در تالار آثار اهدایی این هنرمند پرآوازه کشور، میزبان هنردوستان داخلی و خارجی است.
رئیس اداره گنجینه‌های معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی از موزه تخصصی فرش این آستان مقدس، به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان نام برد و گفت: منتخبی از نفیس‌ترین فرش‌های ایرانی از قالی و قالیچه گرفته تا تابلو فرش، در سه طبقه نمایشی، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌ شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، در این موزه در مجاورت موزه مرکزی، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
وی ادامه داد: فرهنگ‌دوستان می‌توانند از موزه مردم‌شناسی آستان قدس رضوی(حمام مهدی قلی‌بیک) به عنوان یک بنای قدیمی دوره صفویه که دارای تزیینات نقاشی بی‌بدیل 13 لایه‌ای در بخش سربینه حمام است، از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها 8 تا 11:30 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ضلع بیرونی سردر غربی صحن جامع رضوی حرم مطهر رضوی، دیدن کنند.
درسویی اضافه کرد: همچنین مجموعه‌ای از عکس‌های قدیمی حرم مطهر رضوی، مشاغل سنتی و زندگی عامیانه مردم و عکس‌های مناطق دیدنی استان خراسان رضوی در کنار اشیای قدیمی با موضوع آداب و سنن کهن ایرانیان، در این موزه مردم‌شناسی، به نمایش عموم درآمده است.
وی موزه‌های آستان قدس رضوی را یکی از بی‌نظیرترین موزه‌های منطقه دانست و گفت: بیش از هشت هزار شیء نفیس در 17 هزار متر فضای نمایشی در 16 گنجینه تخصصی واقع در چهار ساختمان؛ «موزه قرآن و نفایس»، «موزه مرکزی»، «موزه تخصصی فرش» و «موزه مردم‌شناسی»، در معرض دید دوست‌داران فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی قرار دارد.
یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند همه‌ روزه، به استثنای سه روز عاشورا، بیست و یکم ماه مبارک رمضان و سیزدهم فروردین به تماشای آثار موزه‌های آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر بنشینند.
 
-
ساعت بازدید موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی

ساعت بازدید موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 206
 
گزارش تصویری
رونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذررونمایی از قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت؛ اثر اهدایی استاد داود زمانی آذر
رونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیانرونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»؛ اثر اهدایی استاد محمود فرشچیان
بازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضویبازدید شورای ولایتی بلخ از موزه مرکزی آستان قدس رضوی
آرشیو