تجلی تشیع در هنر اسلامی و جایگاه آن در حرم مطهر رضوی
عفاف و حجاب؛ معرفی برخی آثار با موضوع حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب (س)
مراسم سال‌روز درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار شد
 

تجلی پژوهش‌های ناب در آثاری ماندگار

1395/9/25 پنجشنبه
  موزه آستان قدس رضوی طی 60 سال گذشته با هدف به نمایش درآوردن بخشی از آثار هنری و فرهنگی سده‌های اسلامی که طی قرون متمادی بر بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) وقف و اهداء شده است، آغاز به کار کرد، اما امروزه به عنوان یک مرکز فرهنگی بزرگ در سطح ایران و جهان اسلام مطرح است.
خوشبختانه با توسعه موزه‌ها از کارکرد نمایشی به سمت کارکردهای آموزشی و پژوهشی در این مسیر گام‌های بلندی برداشته شده است. در این میان، به همت کارشناسان اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی و محققان اهل فرهنگ، بر روی این آثار کم‌نظیر تحقیق و بررسی‌های بسیار صورت گرفته است. آثاری که پژوهش بر روی آن‌ها توانسته بسیاری از ابعاد پنهان تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی را روشن کند و دریچه جدیدی را به سوی آیندگان بگشاید.
در این مجال، به مناسبت هفته پژوهش، به بررسی پنج کتاب ارزشمند در حوزه موزه‌داری می‌پردازیم که روایت‌گر بخش کوچکی از فعالیت‌های پژوهشی معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی است. آثاری که طی چند سال اخیر به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روانه بازار نشر شده است.
بازوی پژوهشی موزه
اداره پژوهش و معرفی آثار در آذر ماه 1382 به منظور گسترش زمینه‌های پژوهشی در جهت شناخت و درک بیشتر و دقیق‌تر آثار تاریخی فرهنگی در معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی تشکیل شد. این اداره به عنوان بازوی پژوهشی موزه، با فراهم کردن امکانات پژوهشی و ارائه فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و معرفی آثار، در تقویت جنبه معنوی و فرهنگی آثار هنری گام مؤثری برمی‌دارد و همگام با دیگر سازمان‌های فرهنگی در حفظ و صیانت این آثار کوشش می‌کند.
مهم‌ترین فعالیت‌های این اداره شامل: برنامه‌ریزی و بررسی راهکارهایی برای پیشبرد اهداف موزه‌ای، مطالعه، بررسی و برنامه‌ریزی برای مفهومی کردن موزه‌ها، تولید منابع برای موزه مجازی، روایی کردن آثار، نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی، پژوهش و انتشار، حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، ارائه خدمات از طریق وب‌سایت، تهیه اطلاعات تخصصی برای گنجینه‌ها، برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، مستندسازی و آرشیو اطلاعات موزه‌ای، خدمات به محققان و دانشجویان از طریق کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری و... است.
یادگاری یک پژوهشگر
همواره از منابع مرجع، به عنوان ابزاری برای دستیابی به گستره پژوهش‌های سازمان‌یافته نام برده می‌شود. فهرست‌ها و کتاب‌شناسی‌های موضوعی نقش مؤثری در پاسخگویی سریع و دسترسی آسان اهل علم به منابع مطالعاتی دارد. به بیانی دیگر این منابع یاری‌گر پژوهشگران در شناسایی دیگر کتاب‌ها و منابع اطلاعاتی هستند و علاوه بر این امر، به آن‌ها می‌توان همچون کتاب‌هایی نگریست که پیشینه دانش بشری را حفظ و نگهداری می‌کنند.
مانند اثری به نام «کتابشناسی و مقاله‌نامه هن