باحضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی؛ طرح توسعه گنجینه هدایای مقام معظم رهبری رونمایی شد
باحضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی؛ طرح توسعه گنجینه هدایای مقام معظم رهبری رونمایی شدطرح توسعه گنجینه هدایای مقام معظم رهبری رونمایی شد
clear
 به مناسبت نیمه شعبان
به مناسبت نیمه شعبانمعرفی آثار نفیس موزه آستان قدس رضوی
clear
چشم‌نوازی آثار با محوریت امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)
چشم‌نوازی آثار با محوریت امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) حضرت ابوالفضل(ع) در موزه آستان قدس رضوی
clear

درباره ما

1394/5/4 يكشنبه
  موزه ها به عنوان مکانی برای حفظ و نگهداری گنجینه های ارزشمند هنری، تاریخی، و فرهنگی بشر و عامل وحدت جوامع انسانی شناخته می‏شوند به عبارت دیگر مکانی برای تحقق اندیشه گفتگوی تمدنها در دنیا و پیام آور صلح ودوستی بین انسانها و عامل مهمی برای آشتی و آشنایی نسل امروز با فرهنگ نیاکانشان و حس ریشه دار بودن آنهاست.
امروزه موزه فقط یک فضای فیزیکی خاص نیست. شورای بین‌المللی موزه‌ها (آیکوم) «موزه نهادی دائمی است که به صورت غیر انتفاعی در خدمت جامعه و توسعه آن بوده، دَرِ آن به روی عموم باز است، و همچنین در آن تحقیقاتی در خصوص شواهد مادی زندگی بشر و محیط پیرامون وی صورت می‌گیرد، مالکیت آنها را کسب و حفاظت نموده، در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و بویژه به منظور اهداف مطالعاتی، آموزشی و کسب لذت در معرض دید مردم قرار می‌دهد».
در ادامه آن توضیح می‌دهد کلیه محوطه ها و آثار و ابنیه تاریخی، مراکز علمی، تالار های هنری غیرانتفاعی، مؤسسات حفظ و نگهداری و تالارهای نمایشگاهی وابسته به کتابخانه ها و مراکز بایگانی، تشکیلات ملی،منطقه ای و محلی موزه ای، نهادها وتشکیلات غیرانتفاعی که در زمینه موزه ها و موزه شناسی فعالیتهای تحقیقاتی، آموزشی، مستند سازی انجام میدهند و تمام مراکز فرهنگی و نهادهای مدیریت منابع میراث آشکار و پنهان را موزه مینامد.
براساس این تعریف آیکوم، آستان قدس رضوی، مستندترین مجموعه‌ای است که می‌تواند عنوان یک موزه کامل را به خود اختصاص دهد. اما آنچه در همین مجموعه به طور مشخص به عنوان موزه شناخته می‌شود فضاهایی است که اشیاء فرهنگی، تاریخی و هنری را تحت عنوان گنجینه‌های مختلف در خود جای داده است. که به طور اجمالی با تکیه بر اسناد و متون موجود پیشینه و وضعیت موجود آن بررسی و تدوین شده است.
مجموعه موزه های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران قلمداد می گردد. این موزه‌ از پیشینه پایداری برخوردار می‌باشد. هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در آستان ملکوتی امام رضا علیه السلام ، نمایش نمونه‌هایی از آثار نفیسی بوده که در طی زمان توسط علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم بارگاه ملکوتی این امام همام گردیده است. در حال حاضر آستان قدس رضوی دارای موزه ها و گنجینه‏های متعدد می باشد که در ادامه به معرفی تعدادی از این مجموعه ها و نفایس موجود در آن میپردازیم.
اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال 1324 هجری شمسی در ساختمانی به مساحت 1024 متر مربع در صحن امام خمینی بنا گردید. این موزه به مدت چهل سال تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است. با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و آغاز تحول بنیادین در تمامی عرصه ها، موزه آستان قدس رضوی نیز مسیر توسعه را پیمود و در طی سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران چندین بار دچار تغییر و دگرگونی گردید. در حال حاضر سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در زیر مجموعه معاونت امور موزه ها دارای سه اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ، پژوهش و معرفی اشیاء و گنجینه های آستان قدس رضوی می باشد.

-
سنگاب موزه مرکزی

سنگاب موزه مرکزی


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 2397
 
گزارش تصویری
رونمایی از طرح توسعه گنجینه هدایای مقام معظم رهبری باحضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضویرونمایی از طرح توسعه گنجینه هدایای مقام معظم رهبری باحضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی
بازدید میهمانان افتتاح رویداد مشهد 2017 از موزه مرکزی آستان قدس رضویبازدید میهمانان افتتاح رویداد مشهد 2017 از موزه مرکزی آستان قدس رضوی
آیین رونمایی از دو نگاره استاد فرشچیان «شام غریبان و آسمان چهارم» آیین رونمایی از دو نگاره استاد فرشچیان «شام غریبان و آسمان چهارم»
آرشیو